Results for Sunday 10th February 2019

Under 12's Colchester Open Cup Round 1

Halstead Town Blues 0 v Stanway Villa Reds 6

Layer Colts 12 v FC Clacton Yellows 0

Halstead Town Reds 1 v Stanway Rovers Reds 1 (AET 1-1 Halstead Town win 4-2 on penalties)

Great Bentley Blues 2 v Eight Ash Green Reds 4

Stanway Villa Blues 1 v Stanway Rovers Blues 3

Long Melford Colts 11 v Rowhedge Juniors Blues 0

Colchester Villa Blues 4 v FC Clacton Blues 0

Feering Falcons Reds 1 v Elmden Rovers 7

Oyster Youth 2 v Stanway Rovers Yellows 3

Feering Falcons Blues 3 v Cornard Dynamos Yellows 5

Stanway Villa Whites 7 v Colchester Villa Reds 0

Under 12's Colchester Open Cup Round 2

FC Clacton Reds 7 v Rowhedge Juniors Reds 0

Wivenhoe Tempest Blues P v Little Oakley Blues P

Under 12's B League

Frinton & Walton Blues P v Holland FC P

Spare Brooklands Blues and Bergholt Heath

Under 12's D League

Brooklands Reds 0 v Cornard Dynamos Reds 13

Spare Wivenhoe Tempest Reds

Great Bentley Reds

Wivenhoe Town


Under 13s Colchester Open Cup Round 1

Colchester Villa Reds P Stanway Villa Blues P

Halstead Town Yellows 2 Halstead Town Blues 4

FC Clacton Reds P Eight Ash Green Reds P

Under 13s Colchester Open Cup Round 2

Grays Athletic 2 FC Clacton Blues 6

Feering Falcons 6 Holland FC 1

Lawford Juniors Blues 13 Little Oakley 0

Parkeston Welfare P Colchester Villa Blues P

Great Bradfords 4 Eight Ash Green Blues 3

Wivenhoe Tempest Blues No Game

Under 13s A League

Boxted Lodgers No Game

Under 13s B League

Coggeshall Town Blue P Stanway Rovers P

Under 13s C League

Wivenhoe Town P Halstead Town Reds P

Cornard Dynamos Reds P Stanway Villa Whites P

Wivenhoe Tempest Yellows P Rowhedge Juniors P

St Edmunds 10 Lawford Juniors Reds 2

Parkeston Welfare No Game

Reed Hall Sentinels No Game


Under 14s Andrews Cup round 4

Stanway Villa blues   0 Grays Ath EJA 3

Under 14s A League

Holland FC  P Tiptree Jobserve blues  P

Cornard Dynamos blues   P Stanway Villa reds P

Wivenhoe Town   P Harwich & Parkeston blues  P

Under 14s B League

Halstead Town blues   3 Elmden Rovers blues   4

 Reed Hall Sentinels   1 Brightlingsea Regents   6

Stanway Rovers reds  0 Frinton & Walton reds   6

Lawford Juniors  P Frinton & Walton blues  P

Under 14s C League

FC Clacton  P Wivenhoe Tempest blues  P

Cornard Dynamos reds  P Colchester Villa blues  P

Alresford Colne Rangers   A Brooklands A

Tiptree Jobserve reds  0 Bergholt Heath 3


Under 15s Rosser Cup round 5

Billericay Town EJA   P Elmden Rovers reds  P

Under 15s A League

Little Oakley  P Tiptree Jobserve  P

Cornard Dynamos blues  P Stanway Villa reds P

Stanway Rovers   3 Stanway Villa blues  1

Coggeshall Town   P Holland FC P

Under 15s B League

Gt.Bentley   0 Feering Falcons   7

Wivenhoe Tempest   P Stanway Villa yellows  P

Harwich & Parkeston   P Cornard Dynamos reds  P

Halstead Town reds   P Colchester Athletic blues  P

Halstead Town blues   2 FC Clacton 1

Eight Ash Green    6 Colchester Athletic reds  0


Under 16s Colchester Open Cup Round 1

Frinton & Walton Blues P Frinton & Walton Reds P

Halstead Town 14 Stanway Villa Whites 2

Cornard Dynamos Blues P Layer Colts P

Under 16s Colchester Open Cup Quarter Final

Great Bentley 2 St Edmunds 1

Under 16s A League

Little Oakley P Boxted Lodgers P

Wivenhoe Tempest Yellows P Coggeshall Town P


Under 18s A League

Gt.Bentley   3 Reed Hall Sentinels   3

Under 18s B League

Holland FC   P Colchester Villa   P