Results for Sunday 20th January 2019





Under 12's Open Cup

Halstead Town Blues P vs Stanway Villa Reds P

Layer Colts P vs FC Clacton Yellows P

Halstead Town Reds P vs Stanway Rovers Reds P

Great Bentley Blues P vs Eight Ash Green Reds P

Frinton & Walton P vs Holland FC P

Little Oakley Blues 2 vs Wivenhoe Tempest Reds 1

FC Clacton Reds 2 vs Cornard Dynamos Blues 1

Stanway Villa Blues P vs Stanway Rovers Blues P

Long Melford Colts P vs Rowhedge Juniors Blues P

Colchester Villa Blues P vs FC Clacton Blues P

Feering Falcons Reds P vs Elmden Rovers P

Oyster Youth P vs Stanway Rovers Yellow P

Feering Falcons Blues P vs Cornard Dynamos Yellows P

Stanway Villa Whites P vs Colchester Villa Reds P

Under 12's A League

Harwich & Parkeston Youth P v Wivenhoe Tempest Blues P (Re-scheduled

fixture)

Under 12's B League

Spare Bergholt Heath and Brooklands Blues

Under 12's C League

Reed Hall Sentinals P v Rowhedge Juniors Reds P (Re-scheduled fixture)

Under 12's D League

Wivenhoe Town 5 v Great Bentley Reds 2 (re-swchedlued fixture)

Brooklands Reds P v Cornard Dynamos Reds P (re-scheduled fixture)


Under 13s Colchester Open Cup Round 1

Colchester Villa Reds P Stanway Villa Blues P

Halstead Town Yellows P Halstead Town Blues P

Wivenhoe Tempest Blues 3 Little Oakley 5

FC Clacton Reds P Eight Ash Green Reds P

Boxted Lodgers 10 Halstead Town Reds 0

Colchester Villa Blues 8 Rowhedge Juniors 0

FC Clacton Blues 6 Frinton & Walton 1

Under 13s A League

Lawford Juniors Blues P Eight Ash Green Blues P

Stanway Villa Reds P Feering Falcons P

Under 13s B League

Coggeshall Town Reds 3 Holland FC 3

Great Bradfords 9 Stanway Rovers 0

Coggeshall Town Blues No Game

Wivenhoe Tempest Reds No Game

Under 13s C League

Lawford Juniors Reds P Parkeston Welfare P

Stanway Villa Whites P Cornard Dynamos Reds P

Reed Hall Sentinels P Wivenhoe Town P

Wivenhoe Tempest Yellows P St Edmunds P




Under 14s Andrews Cup round 3

Holland FC   1 Stanway Rovers EJA  2

Stanway Villa blues  P Tilbury Youth P

Under 14s A League

Stanway Villa reds  P Harwich & Parkeston blues  P

Silver End   P Eight Ash Green blues  P

Wivenhoe Town   2 Tiptree Jobserve blues  9

Under 14s B League

Halstead Town blues  P Elmden Rovers blues  P

Lawford Juniors   P Frinton & Walton blues  P

 Reed Hall Sentinels   P Brightlingsea Regents  P

Stanway Rovers reds   P Frinton & Walton reds  P

Under 14s C League

Colchester Villa blues   1 Wivenhoe Tempest blues  5

Bergholt Heath   P FC Clacton P

Cornard Dynamos reds   P Tiptree Jobserve reds  P

Oyster Youth   1 Stanway Villa whites   13

Alresford Colne Rangers   P Brooklands P


Under 15s Rosser Cup round 4

Stanway Villa blues   P Elmden Rovers reds P

Under 15s A League

Little Oakley   1 Stanway Villa reds  3

Stanway Rovers   5 Tiptree Jobserve  2

Colchester Villa blues   6 Coggeshall Town 2

Holland FC   0 Cornard Dynamos blues  9

Under 15s B League

Wivenhoe Tempest  P Eight Ash Green  P

Frinton & Walton  P Feering Falcons  P

Colchester Athletic blues  2 Stanway Villa yellows 1

FC Clacton  2 Cornard Dynamos reds  4

Gt.Bentley   P Harwich & Parkeston  P

Halstead Town reds  P Halstead Town blues  P


Under 16s Colchester Open Cup Round 1

Frinton & Walton Blues P Frinton & Walton Reds P

Wivenhoe Tempest Yellows 10 Boxted Lodgers 1

Halstead Town P Stanway Villa Whites P

Holland FC (I&SL) A – W St Edmunds

Cornard Dynamos Blues P Layer Colts P

Under 16s A League

Little Oakley 1 Coggeshall Town 3

Under 16s B League

Wivenhoe Town 11 Long Melford 3

St Edmunds P Great Bentley P




Under 18s A League

Gt.Bentley   P Reed Hall Sentinels  P

Under 18s B League

Feering Falcons   P Wivenhoe Tempest blues  P

Halstead Town  P Holland FC P