Results for Sunday 17th March 2019

Under 8s Trophy Event 3

Venue A

Colchester Villa Blues and Stanway Rovers Blues have qualified for the Grand Final in May 2019

Venue B and Venue C

Cornard Dynamos Blues and Frinton & Walton Blues have qualified for the Plate Final in May 2019

Venue D

Colchester Villa Whites 1-0 Gas Rec Youth Reds


Under 12's A League

Stanway Villa Blues 0 v Stanway Rovers Blues 2 (re-scheduled fixture)

Layer Colts Blues 1 v Halstead Town Blues 2 (re-scheduled fixture)

Cornard Dynamos Blues 0 v Little Oakley Blues 6 (re-scheduled fixture)

Stanway Villa Reds 4 v Great Bentley Blues 2 (re-scheduled fixture)

Harwich & Parkeston 1 v Wivenhoe Tempest Blues 2 (re-scheduled fixture)

Under 12's B League

Eight Ash Green Reds 2 v Frinton & Walton Blues 0 (re-scheduled fixture)

Stanway Villa Whites 4 v Brooklands Blues 0 (re-scheduled fixture)

Rowhedge Juniors Blues 0 v Holland FC 20 (re-scheduled fixture)

Under 12's C League

Cornard Dynamos Yellows 3 v Reed Hall Sentinals 0 (re-scheduled fixture)

Halstead Town Reds 0 v Colchester Villa Blues 11 (re-scheduled fixture)


Under 13s League Cup Round 4

Eight Ash Green Reds 2 Colchester Villa Reds 3

FC Clacton Blues 4 Eight Ash Green Blues 1

St Edmunds 3 Stanway Villa Whites 2

Colchester Villa Blues P Boxted Lodgers P

Under 13s A League

Halstead Town Blues 3 Stanway Villa Blues 4

Lawford Juniors Blues 13 Feering Falcons 0

Under 13s B League

Coggeshall Town Reds 2 Coggeshall Town Blue 3

Under 13s C League

Cornard Dynamos Reds P Halstead Town Reds P

Reed Hall Sentinels 1 Halstead Town Yellows 4

Rowhedge Juniors 0 Wivenhoe Town 13


Under 14s C.O.C ¼ Final

Frinton & Walton blues  P  Stanway Villa reds  P

Silver End   1  Eight Ash Green blues  6

Reed Hll Sentinels  0  Elmden Rovers   7

Under 14s A League

Wivenhoe Town   3  Harwich & Parkeston  0

Stanway Villa blues  3  Cornard Dynamos blues   3

Under 14s B League

Halstead Town blues   0  Frinton & Walton reds  3

Under 14s C League

Stanway Villa whites  3  Cornard Dynamos reds   6

Under 14s B League E.O.S Trophy

Stanway Rovers   2  Cornard Dynamos yellows  4

Under 14s C League E.O.S Trophy

Alresford Colne Rangers  2  Tiptree Jobserve reds  1


Under 15s A League

Coggeshall Town   P   Braintree Town  P

Cornard Dynamos blues  4  Stanway Villa reds  0

Colchester Villa  P  Stanway Rovers  P

Elmden Rovers reds   6  Little Oakley   0

Stanway Villa blues  8  Tiptree Jobserve   1

Under 15s B League

Gt. Bentley   0  Wivenhoe Tempest  8

Cornard Dynamos reds  2  Frinton & Walton  8

Halstead Town reds   2   Halstead Town blues   2

Colchester Athletic reds   A  Colchester Athletic blues  A  

Eight Ash Green   1   Stanway Villa yellows  1

Harwich & Parkeston  1  Feering Falcons  2


Under 16s Colchester Open Cup Round 1

Frinton & Walton Blues P Frinton & Walton Reds P

Under 16s A League

Coggeshall Town 1 Cornard Dynamos 5

Under 16s A League E.O.S.

Wivenhoe Tempest Yellows 1 Halstead Town 2


Under 18s A League E.O.S Trophy

Gt.Bentley   1  Colchester Athletic  2

Under 18s B League E.O.S Trophy

Holland FC  4  Feering Falcons   4

Stanway Rovers reds  10  Halstead Town   1

Wivenhoe Tempest reds  1  Wivenhoe Tempest blues   7