Fixtures for Sunday 24th March 2019

Under 12's Open Cup Round 2

Halstead Town Reds 0 v Holland FC 10 (re-scheduled fixture)

Under 12’s Open Cup Quarter Finals

Eight Ash Green Reds 0 v Little Oakley Blues 3 (re-scheduled fixture)

Under 12's League Cup Semi Final

Stanway Rovers Blues 2 v Colchester Villa Blues 0

Under 12's A League

Halstead Town Blues 2 v Stanway Villa Blues 1 (re-scheduled fixture)

Layer Colts Blues 1 v Stanway Villa Reds 3 (re-scheduled fixture)

Harwich & Parkeston 4 v Great Bentley Blues 2 (re-scheduled fixture)

Under 12's B League

FC Clacton Blues 0 v Stanway Villa Whites 9 (re-scheduled fixture)

FC Clacton Reds 9 v Rowhedge Juniors Blues 0 (re-scheduled fixture)

Under 12's C League

Cornard Dynamos Yellows 2 v Stanway Rovers Reds 0 (re-scheduled fixture)

Reed Hall Sentinals 2 v Stanway Rovers Yellows 6 (re-scheduled fixture)

Under 12's D League

Feering Falcons Reds 0 v Wivenhoe Town 7 (re-scheduled fixture)


Under 13s Colchester Open Cup Round 1

FC Clacton Reds 3 Eight Ash Green Reds 3  A.E.T. 4 - 3

Under 13s Colchester Open Cup Round 2

Colchester Villa Reds 0 Boxted Lodgers 3

Under 13s Colchester Open Cup Round 3

Halstead Town Blues P Lawford FC Blues P

Under 13s A League

Frinton & Walton Blues 0 Eight Ash Green Blues 1

FC Clacton Blues 4 Stanway Villa Blues 1

Stanway Villa Reds 2 Feering Falcons 1

Wivenhoe Tempest Blues 0 Colchester Villa Blues 4

Under 13s B League

Coggeshall Town Blues 7 Stanway Rovers 2

Coggeshall Town Reds No Game

Under 13s C League

Cornard Dynamos Reds 2 Stanway Villa Whites 3

Parkeston Welfare 1 Reed Hall Sentinels 10

Wivenhoe Tempest Yellows 3 St Edmunds 3

Wivenhoe Town 0 Halstead Town Reds 2

Rowhedge Juniors 1 Halstead Town Yellows 9

Lawford Juniors Reds No Game


Under 14s League Cup Semi-Final

Harwich & Parkeston   5  Holland FC  1

Stanway Villa reds   0  Eight Ash Green   2

Under 14s C.O.C Round 2

Holland FC  0  Stanway Villa blues   2

Under 14s A League

Cornard Dynamos blues  2  Tiptree Jobserve blues   6

Under 14s B League

Frinton & Walton reds  0  Frinton & Walton blues   1

Cornard Dynamos yellows  3  Halstead Town blues  3  

Under 14s C League

Cornard Dynamos reds   0   Brooklands   4

FC Clacton  1  Wivenhoe Tempest blues  1


Under 15s C.O.C Semi-Final

Colchester Villa  1  Braintree Town  4

Stanway Rovers  3  Tiptree Jobserve   2

Under 15s A League

Stanway Villa blues  2   Braintree Town   0

Elmden Rovers reds   15   Coggeshall Town   0

Little Oakley  0  Cornard Dynamos blues   1

Stanway Villa reds  0  Stanway Rovers   4

Colchester Villa blues  1  Tiptree Jobserve   3

Under 15s B League

Halstead Town reds  2  Feering Falcons  2

Colchester Athletic blues   2   Frinton & Walton  2

FC Clacton   0  Eight Ash Green  5

Colchester Athletic reds  1  Harwich & Parkeston   5

Gt.Bentley  1  Stanway Villa yellows   2

Cornard Dynamos reds  2  Wivenhoe Tempest  2


23 March

Under 16s Colchester Open Cup

Frinton & Walton Blues 2 Frinton & Walton Reds 1

24 March

Under 16s Suffolk County Cup Semi Final

Needham Market Blue 2 Cornard Dynamos Blues 0

Under 16s Colchester Open Cup ¼ final

Halstead Town 9 Wivenhoe Town 0

Frinton & Walton Blues  0  Wivenhoe Tempest Yellows 2

Under 16s A League

Little Oakley 6 Boxted Lodgers 2

Under 16s B League E.O.S.

Lawford Juniors 2 Frinton & Walton Reds 2

Wivenhoe Tempest Whites 2 Great Bentley 1

Frinton & Walton Reds No Game


Under 18s C.O.C Semi-Final

Colchester Villa  2   Braintree Town   0

Under 18s League Cup Semi- Final

Silver End   0   Reed Hall Sentinels   2

Under 18s B League E.O.S Trophy

Wivenhoe Tempest blues  P   Holland FC  P  

Feering Falcons   3  Wivenhoe Tempest reds   2