Results for Sunday 3rd March 2019

Under 7's Trophy Event 2

Venue A Trophy Final

Bergholt Heath Blues 3 Stanway Rovers Blues 2

Venue B Trophy Final

Colchester Villa Blues 3 Stanway Villa Blues 0

Venue C Trophy Final

Coggeshall Town 2 Feering Falcons 1


Under 12's A League

Stanway Villa Blues P v Little Oakley Blues P

Halstead Town Blues 5 v Great Bentley Blues 1

Layer Colts Blues 2 v Stanway Rovers Blues 0

Wivenhoe Tempest Blues 0 v Stanway Villa Reds 5

Under 12's B League

Eight Ash Green Reds P v Stanway Villa Whites P

Frinton & Walton Blues 1 v Holland FC 8

Rowhedge Juniors Blues 0 v Long Melford 4

FC Clacton Reds 6 v FC Clacton Blues 1

Under 12's C League

Feering Falcons Blues 2 v Stanway Rovers Yellows 1

Colchester Villa Blues 1 v Tiptree Jobserve 1

Cornard Dynamos Yellows 2 v Halstead Town Reds 2

Under 12's D League

Colchester Villa Reds 2 v Oyster Youth 3

Elmden Rovers 4 v Wivenhoe Town 0

Cornard Dynamos Reds 3 v Feering Falcons Reds 3


Under 13s Colchester Open Cup Round 2

Halstead Town Blues 3 Stanway Rovers 1

Under 13s Colchester Open Cup ¼ Final

Feering Falcons 2 Colchester Villa Blues 8

Under 13s A League

FC Clacton Blues 2 Boxted Lodgers 1

Wivenhoe Tempest Blues 3 Eight Ash Green Blues 1

Lawford Juniors Blues 4 Stanway Villa Reds 0

Stanway Villa Blues  No Game

Frinton & Walton  No Game

Under 13s B League

Coggeshall Town Blues 0 Great Bradfords 8

Colchester Villa Reds 10 Coggeshall Town Reds 0

FC Clacton Reds 3 Eight Ash Green Reds 1

Holland FC 4 Little Oakley 1

Wivenhoe Tempest Reds  No Game

Under 13s C League

Cornard Dynamos Reds P Reed Hall Sentinels P

Halstead Town Yellows 3 Halstead Town Reds 0

Lawford Juniors Reds 2 St Edmunds 1

Rowhedge Juniors 1 Wivenhoe Tempest Yellows 5

Wivenhoe Town 10 Stanwar Villa Whites 0

Parkeston Welfare  No Game


Under 14s C.O.C Round 2

Frinton & Walton blues  1  Tiptree Jobserve blues  1 AET Frinton & Walton won 5-3 on pens

Eight Ash Green blues  10  Cornard Dynamos blues   2

Elmden Rovers  3  Halstead Town   1

Under 14s A League

Holland FC   1  Stanway Villa reds   2

Harwich & Parkeston blues   1  Stanway Villa blues   2

Wivenhoe Town  2    Silver End   11

Under 14s B League

Frinton & Walton reds   6   Brightlingsea Regents   1

Under 14s C League

Wivenhoe Tempest blues  2   Stanway Villa whites   1

Bergholt Heath   2   FC Clacton   4

Cornard Dynamos reds  P   Brooklands   P


Under 15s A League

Cornard Dynamos blues   5  Tiptree Jobserve   3

   Coggeshall Town   P   Colchester Villa blues   P

Elmden Rovers   2   Stanway Rovers   2

Stanway Villa reds   P   Stanway Villa blues  P

Under 15s B League

Colchester Athletic blues   P  Gt.Bentley   P

Harwich & Parkeston   0   Halstead Town blues  2

Colchester Athletic reds   2   Feering Falcons   4

FC Clacton   P   Frinton & Walton  P

Cornard Dynamos reds   1  Stanway Villa yellows   0

Wivenhoe Tempest   3   Halstead Town reds   0


Under 16s A League

Cornard Dynamos Blues P Little Oakley P

Under 16s B League

Wivenhoe Town 5 Great Bentley 1

St Edmunds 3 Stanway Villa Whites 0

Frinton & Walton Blues 5 Wivenhoe Tempest Whites 1

Under 16s E.O.S.

Halstead Town 4 Layer Colts 2


Under 18s A League  E.O.S Trophy

Colchester Athletic   5  Braintree Town   4

Silver End   0  Gt. Bentley   2

Under 18s B League E.O.S Trophy

Holland FC   1   Halstead Town   2

Stanway Rovers reds   5  Feering Falcons   1

Wivenhoe Tempest blues   4    Colchester Villa   3