Results for Sunday 4th November 2018

Under 12's Suffolk County Cup

Elmswell 4 v Cornard Dynamos Blues 3

Under 12's A League

Stanway Rovers Blues 1 v Stanway Villa Blues 0

Harwich & Parkeston Youth 2 v Halstead Town Blues 5

Layer Colts Blues 1 v Little Oakley Blues 5

Stanway Villa Reds 5 v Wivenhoe Tempest Blues 1

Spare Great Bentley Blues

Under 12's B League

Stanway Villa Whites 0 v Eight Ash Green Reds 1

FC Clacton Blues 2 v Bergholt Heath 1

Holland FC 14 v Rowhedge Juniors Blues 1

Brooklands Blues 2 v Frinton & Walton Blues 5

FC Clacton Reds 10 v Long Melford 0

Under 12's C League

Colchester Villa Blues 3 v Stanway Rovers Reds 1

Tiptree Jobserve 1 v Feering Falcons Blues 1

Stanway Rovers Yellows 1 v Cornard Dynamos Yellows 1

Halstead Town Reds 0 v Rowhedge Juniors Reds 1

Little Oakley Reds 5 v Reed Hall Sentinals 5

Under 12's D League

Elmden Rovers 0 v Oyster Youth 2

Wivenhoe Town 5 v Feering Falcons Reds 0

Wivenhoe Tempest Reds 4 v FC Clacton Yellows 2

Brooklands Reds 0 v Colchester Villa Reds 21

Cornard Dynamos Reds 5 v Great Bentley Reds 1


Under 13s Essex County Cup Round 2

FC Clacton Blues 2 Great Bradfords 5

South Woodham Ferres Warri 5 Colchester Villa Reds 0

Paringdon Youth Lions 4 Coggeshall Town Blues 2

Great Notley 1 Colchester Villa Blues 2

Under 13s A League

Lawford Juniors Blues 0 Boxted Lodgers 5

Wivenhoe Tempest Blues 3 Stanway Villa Blues 4

Frinton & Walton 2 Stanway Villa Reds 1

Halstead Town Blues 1 Feering Falcons 0

Eight Ash Green Blues spare

Under 13s B League

Little Oakley 2 Holland FC 2

Stanway Rovers 0 Eight Ash Green Reds 3

Wivenhoe Tempest Reds 2 FC Clacton Reds 7

Under 13s C League

Reed Hall Sentinels 24 Parkeston Welfare 1

Stanway Villa Whites 1 St Edmunds 3

Lawford Juniors Reds 9 Cornard Dynamos Reds 0

Halstead Town Reds 3 Wivenhoe Tempest Yellows 1

Wivenhoe Town 6 Rowhedge Juniors 0

Halstead Town Yellows Spare


Under 14s Andrews Cup

Sumners Youth cobras   1 Tiptree Jobserve blues   3

South Woodham Ferrers Urd 2  Silver End tigers 7

Elmden Rovers blues   1 Hannakins Farm black   3

Stanway Villa blues   5 Lawford Juniors 1

Holland FC blues  3 Waltham Abbey 0

Brentwood Youth AFC lions   3 FC Clacton 2

Stanway Villa whites   0 Buckhurst Hill echo  4

Stanway Villa reds   1 Sumners Youth vipers  4

Under 14s A League

Cornard Dynamos blues   3 Eight Ash Green blues   4

Harwich & Parkeston blues   2 Wivenhoe Town blues 1

Under 14s B League

Frinton & Walton blues   4 Brightlingsea Regents  0

Harwich & Parkeston reds   1 Frinton & Walton reds 12

Reed Hall Sentinels  3 Cornard Dynamos yellows   8

Stanway Rovers reds   1 Halstead Town blues  4

Under 14s C League

Alresford Colne Rangers   2 Bergholt Heath 5

Brooklands  6 Oyster Youth   1

Colchester Villa blues   2 Cornard Dynamos reds 3

Tiptree Jobserve reds  2 Wivenhoe Tempest blues   6


Under 15s County Cup

Cornard Dynamos blues  1 Wickham Brook 3

Under 15s A League

Holland FC   3 Colchester Villa blues   2

Elmden Rovers reds   4 Braintree Town 0

Stanway Villa blues   1 Stanway Rovers 3

Tiptree Jobserve  3 Little Oakley 0

Stanway Villa reds  7 Coggeshall Town 0

Under 15s B League

Eight Ash Green   1 Cornard Dynamos reds   6

Colchester Athletic blues  7 Halstead Town reds 0

Feering Falcons  11 Gt.Bentley 0  

Stanway Villa yellows  8 FC Clacton 0

Frinton & Walton   3 Wivenhoe Tempest   4

Halstead Town blues  3 Colchester Athletic reds   1


Under 16s Essex County Cup Round 2

Runwell Sports Yellow 1 Layer Colts 2

Elsenham Youth 1 Coggeshall Town 4

Broomfield Youth 1 Wivenhoe Tempest Yellows 5

Under 16s Suffolk County Cup Round 2

Cornard Dynamos Blues 7 Bardwell Sports Thunder 1

Under 16s A League

Boxted Lodgers P Elmden Rovers P

Little Oakley 2 Halstead Town 4

Under 16s B League

Long Melford 2 Wivenhoe Town 5

Wivenhoe Tempest Whites 2 Frinton & Walton Blues 1

Lawford Juniors 3 Frinton & Walton Reds 1

Stanway Villa Whites 5 St Edmunds 5

Great Bentley Spare


Under 18s A League

Stanway Rovers blues  3 Colchester Athletic blues   2

Little Oakley  1 Reed Hall Sentinels   4

Silver End  1 Gt.Bentley  6

Under 18s B League

Colchester Villa  0 FC Clacton 3

Halstead Town  1 Feering Falcons  2

Holland FC  2 Wivenhoe Tempest blues  5

Wivenhoe Tempest reds  3 Stanway Rovers reds  5