Results for Sunday 14th October 2018

Under 8s Trophy Event 1 Venue A

Winners: Wivenhoe Tempest Blues

Runners-Up: FC Clacton Reds

Under 8s Trophy Event 1 Venue B

Winners: Colchester Villa Blues

Runners-Up: Bures United

Under 8s Trophy Event 1 Venue C

Winners: Little Oakley Blues

Runners-Up: Stanway Villa Blues

Under 8s Trophy Event 1 Venue D

Winners: FC Clacton Blues

Runners-Up: Stanway Villa Reds


Under 12's Essex County Cup

Little Oakley Youth Reds 3 v Writtle Minors Youth Whites 7

Stanway Rovers Blues 6 v Witham Town Youth Whites 0

Layer Colts Youth Blues 1 v Brentwood Youth AFC Lions 0

Little Oakley Youth Blues 0 v Colebrook Royals Yellows 4

Stanway Villa Youth Reds 1 v Great Danes Youth Lions 0

FC Clacton Reds 1 v Hutton Youth Reds 2

Under 12's League Cup

Cornard Dynamos Blues 4 v FC Clacton 1 Blues (re-scheduled fixture)

Under 12's A League

Great Bentley Blues 2 v Harwich & Parkeston 2

Stanway Villla Blues 1 v Wivenhoe Tempest Blues 0 (re-scheduled fixture)

Spare Halstead Town Blues

Under 12's B League

Eight Ash Green Reds 21 Rowhedge Juniors Blues 2

Bergholt Heath 6 v Brooklands Blues 3

Frinton & Walton Blues 7 v Long Melford 2

Under 12's C League

Stanway Rovers Reds 1 v Cornard Dynamos Yellows 3

Feering Falcons Blues 5 v Halstead Town Reds 2

Stanway Rovers Yellows 2 v Colchester Villa Blues 3

Rowhedge Juniors Reds 4 v Reed Hall Sentinals 2

Spare Tiptree Jobserve

Under 12's D League

Oyster Youth 9 v FC Clacton Yellows 1

Feering Falcons Reds 14 v Brooklands Reds 0

Wivenhoe Tempest Reds 3 v Elmden Rovers 5

Colchester Villa Reds 3 v Great Bentley Reds 0

Cornard Dynamos Reds 3 v Wivenhoe Town 4


Under 13s League Cup Round 1

Halstead Town Yellows 5 Holland FC 1

Colchester Villa Blues 7 Stanway Villa Reds 0

Halstead Town Blues 6 Stanway Villa Blues 3

Under 13s A League

Frinton & Walton 1 Boxted Lodgers 1

FC Clacton Blues 11 Feering Falcons 0

Eight Ash Green Blues 0 Lawford Juniors Blues 4

Wivenhoe Tempest Blues Spare

Under 13s B League

Stanway Rovers 8 Wivenhoe Tempest 3

Little Oakley 0 Eight Ash Green Reds 2

Great Bradfords 3 Colchester Villa Reds 5 [

FC Clacton Reds 8 Coggeshall Town Blues 0

Coggeshall Town Reds Spare

Under 13s C League

Halstead Town Reds 15 Parkeston Welfare 1

Stanway Villa Whites 0 Wivenhoe Tempest Yellows 5

Rowhedge Juniors 1 Cornard Dynamos Reds 1

Reed Hall Sentinels 3 St Edmunds 1

Lawford Juniors Reds 1 Wivenhoe Town 7


Under 14s League Cup round 1

Cornard Dynamos blues  8 Bergholt Heath 0

Under 14s A League

Eight Ash Green blues  10 Wivenhoe Town blues   0

Stanway Villa reds  1 Stanway Villa blues  5

Harwich & Parkeston blues   1 Holland FC 1

Silver End  1 Tiptree Jobserve blues   0

Under 14s B League

Brightlingsea Regents   1 Halstead Town blues 3

Elmden Rovers blues  7 Stanway Rovers reds  0

Frinton & Walton reds  1 Cornard Dynamos yellows  3

Reed Hall Sentinels  2 Frinton & Walton blues   5

Lawford Juniors  9 Harwich & Parkeston reds  1

Under 14s C League

Stanway Villa whites  2 Wivenhoe Tempest blues  7

FC Clacton  2 Tiptree Jobserve reds  0

Alresford Colne Rangers  P Oyster Youth P

Colchester Villa blues  0 Brooklands 5


Under 15s League Cup round 1

Elmden Rovers reds  6 Eight Ash Green 1

Stanway Villa reds  4 Cornard Dynamos reds  1

Wivenhoe Tempest  4 Colchester Athletic reds  0

FC Clacton  0 Tiptree Jobserve   2

Halstead Town blues  0 Harwich & Parkeston   3

Coggeshall Town  5 Feering Falcons  2

Stanway Villa yellows  1 Holland FC 0

Cornard Dynamos blues  2 Braintree Town 0

Under 15s A League

Stanway Villa blues  2 Colchester Villa blues   1

Little Oakley  1 Stanway Rovers   5

Under 15s B League

Gt.Bentley  0 Colchester Athletic blues   9

Halstead Town reds  2 Frinton & Walton  3


Under 16s League Cup Round 1

Wivenhoe Tempest Whites 0 Wivenhoe Town 2

Long Melford 6 Great Bentley 3

Under 16s A League

Cornard Dynamos Blues 5 Elmden Rovers 0

Halstead Town 2 Coggeshal Town 1

Layer Colts Blues 10 Boxted Lodgers 0

Little Oakley 1 Wivenhoe Tempest Yellows 4

Under 16s B League

Frinton & Walton Blues 3 Stanway Villa Whites 2

Frinton & Walton Reds 1 Lawford Juniors 2

St Edmunds Spare


Under 18s Pelly Cup round 2

Stanway Rovers reds  0 Reed Hall Sentinels   4

Stanway Rovers blues  2 Broomfield Youth lions   3

Under 18s A League

Silver End  0 Colchester Athletic blues   7

Gt.Bentley  7 Braintree Town  1

Under 18s B League

Wivenhoe Tempest reds   1 Holland FC 5

Halstead Town  2 Colchester Villa   0

Feering Falcons   3 FC Clacton 2