Results for Sunday 7th October 2018

Under 7's Trophy Event 1 Venue A Final

Colchester Villa Blues 1 FC Clacton Blues 2

Under 7's Trophy Event 1 Venue B Final

Halstead Town Blues 0 Stanway Villa Blues 3

Under 7's Trophy Event 1 Venue C Final

Oyster Youth 1 Bergholt Heath Blues 2


Under 12's Suffolk County Cup

Cornard Dynamos Yellows 0 v Cornard Dynamos Blues 1 (re-scheduled

fixture)

Under 12's League Cup

Long Melford Colts 11 v Little Oakley Reds 0

Colchester Villa Blues 1 v Great Bentley Blues 0

Halstead Town Reds 1 v Halstead Town Blues 5

Wivenhoe Town 3 v Great Bentley Reds 2

Wivenhoe Tempest Blues 1 v Stanway Villla Blues 1 (3-3 AET - Stanway Villa won 4-5 on penalties)

Frinton & Walton Blues 8 v Colchester Villa Reds 1

Layer Colts Blues 1 v Holland FC 1 (1-2 AET)

Under 12's A League

Stanway Rovers Blues 0 v Stanway Villa Reds 4 (re-scheduled fixture)

Harwich & Parkeston 2 v Little Oakley Blues 2 (re-scheduled fixture)

Under 12's B League

Stanway Villa Whites 9 v FC Clacton Blues 1 (re-scheduled fixture)

FC Clacton Reds 6 v Brooklands Blues 0 (re-scheduled fixture)

Bergholt Heath 0 v Eight Ash Green Reds 2 (re-scheduled fixture)

Spare Rowhedge Juniors Blues

Under 12's C League

Rowhedge Juniors Reds 1 v Stanway Rovers Reds 0 (re-scheduled fixture)

Stanway Rovers Yellows 4 v Feering Falcons Blues 4 (re-scheduled fixture)

Tiptree Jobserve 4 v Reed Hall Sentinals 3 (re-scheduled fixture)

Under 12's D League

Cornard Dynamos Reds 2 v Oyster Youth 2

Brooklands Reds 0 v Elmden Rovers 13

FC Clacton Yellows 1 v Wivenhoe Tempest Reds 6 (re-scheduled fixture)

Spare Feering Falcons Reds


Under 13s Essex County Cup Round 1

Lawford Juniors Blues 7 Ongar Youth 0

Coggeshall Town Blue 3 Langley Colts 1

Hutton White 1 FC Clacton Blue 17

South Woodham Ferres Warri 2 FC Clacton Red 0

Buckhurst Hill Black 1 Great Bradfords 6

Colchester Villa Reds 5 Abbey Youth 3

Witham Town Youth 12 Lawford Juniors Reds 0

Great Notley 6 Halstead Town Blues 3

Stanway Villa Blues 2 Colchester Villa Blues 7

Rowhedge Juniors 4 South Woodham Ferrers Eagles 14

Under 13s A League

Wivenhoe Tempest Blues 1 Boxted Lodgers 7

Stanway Villa Reds 1 Eight Ash Green Blues 2

Feering Falcons 0 Frinton & Walton 4

Under 13s B League

Little Oakley 6 Coggeshall Town Reds 0

Stanway Rovers 3 Holland FC 0

Wivenhoe Tempest Reds 0 Eight Ash Green Reds 8

Under 13s C League

Parkeston Welfare 4 Cornard Dynamos Reds 9

Stanway Villa Whites 0 Halstead Town Reds 2

Wivenhoe Tempest Yellows 3 Halstead Town Yellows 7

St Edmunds 1 Wivenhoe Town 2

Reed Hall Sentinels Spare


Under 14s Suffolk County cup

Cornard Dynamos blues   0 AFC Sudbury EJA 14

Under 14s League Cup Round 1

Elmden Rovers blues   6 Stanway Villa whites  0

Cornard Dynamos yellows   1 Wivenhoe Town blues 4

Alresford Colne Rangers   0 Halstead Town blues 6

FC Clacton  4 Tiptree Jobserve reds   0

Harwich & Parkeston blues  5 Frinton & Walton reds 2

Holland FC   5 Stanway Villa blues  0

Colchester Villa blues   1 Stanway Rovers 4

Lawford Juniors   5 Reed Hall Sentinels  2

Frinton & Walton blues   11 Oyster Youth 0

Wivenhoe Tempest blues   4 Cornard Dynamos reds 1

Brooklands   1 Stanway Villa reds  3

Tiptree Jobserve blues  1 Eight Ash Green blues  3


Under 15s Rosser Cup round 1

South Woodham Ferrers Utd vipers   2 Colchester Villa blues 5

Little Oakley blues  1 Danbury & Bicknacre  4

Coggeshall Town   3 Galleywood Youth hawks  0

Halstead Town reds  2 Stanway Rovers blues  3

Elmden Rovers reds  10 Galleywood Youth eagles   3

Holland FC   4 Saffron Walden Community youth black   0

Under 15s A League

Tiptree Jobserve  1 Cornard Dynamos blues   2

Stanway Villa reds   0 Braintree Town 2

Under 15s B League

Eight Ash Green   0 Wivenhoe Tempest   10

Stanway Villa yellows   1 Colchester Athletic blues  0

Harwich & Parkeston   1 Gt.Bentley 2

Cornard Dynamos reds  10 FC Clacton 1

Feering Falcons  0 Frinton & Walton   4

Colchester Athletic reds   7 Halstead Town blues 4


Under 16s Essex County Cup Round 1

St Edmunds 0 Runwell Sports Yellow 6

Lawford Juniors 2 Broomfield Youth Fire 7

Coggeshall Town 2 Chigwell Youth Blue 1

Stanway Villa 2 Broomfield Youth Blaze 5

Layer Colts 4 Little Oakley 2

Wivenhoe Tempest Yellow W Dunmow United Vipers L

Witham Town Youth 3 Halstead Town 1

Colebrook Royals Reds 3 Wivenhoe Town 0

Under 16s A League

Elmden Rovers 1 Boxted Lodgers 2

Cornard Dynamos Blues Spare

Under 16s B League

Frinton & Walton Blues 1 Great Bentley 1

Wivenhoe Tempest Whites 2 Frinton & Walton Reds 4


Under 18s League Cup Round 1

Wivenhoe Tempest blues   3 Feering Falcons 1

Little Oakley  1 Braintree Town   5

Gt.Bentley   8 Wivenhoe Tempest reds    0

Stanway Rovers reds  2 Colchester Athletic blues   2 AET Colchester Athletic won 3-2 on pens

FC Clacton  1 Holland FC   2

Colchester Villa   1 Stanway Rovers blues   0

Reed Hall Sentinels  P Halstead Town P