Fixtures for Sunday 22nd September 2019

Under 7's Andrews Blues Development

Halstead Town Blues v Bergholt Heath Blues

Colchester Villa Blues v Little Oakley Blues

FC Clacton Blues (spare)

Under 7's Andrews Reds Development

Halstead Town Reds v Bergholt Heath Reds

Colchester Villa Reds v Little Oakley Reds

FC Clacton Reds (spare)

Under 7's Andrews Singles Development

Wivenhoe Town v Lawford Juniors

FC Clacton Yellows v East Bergholt

Bures United v Cornard Dynamos

Frinton & Walton (spare)

Under 7's Weller Blues Development

Wivenhoe United Blues v Holland FC Blues

Stanway Pegasus Blues v Feering Falcons Blues

Stanway Villa Blues (spare)

Under 7's Weller Reds Development

Wivenhoe United Reds v Holland FC Reds

Stanway Pegasus Reds v Feering Falcons Reds

Stanway Villa Reds (spare)

Under 7's Weller Singles Development

Bergholt Heath Yellows v Elmden Rovers

St Edmunds v Layer Colts

Wivenhoe Tempest v Halstead Town Yellows

Colchester Villa Yellows v Stanway Rovers


Under 8's Allen Development

Cornard Dynamos Yellows v Cornard Dynamos Blues

Brightlingsea Regents Reds v Wivenhoe Town

Rowhedge Juniors Blues v Little Oakley

Hollannd FC Blues v Colchester Villa Reds

Under 8's Andrews Development

Colchester Villa Blues v Stanway Rovers Blues

Stanway Villa Reds v Lawford Juniors

Wivenhoe Tempest Blues v Oyster Youth

Bergholt Heath Blues v Stanway Villa Blues

Under 8's Oakes Development

Feering Falcons Blues v Bures United

FC Clacton Yellows v Gas Recreation Youth Blues

Brightlingsea Regents Blues v Kirby Athletic Blues

Bergholt Heath Reds v Kirby Athletic Reds

Under 8's Oakley Development

Holland FC Reds v Stanway Rovers Yellows

Colchester Villa Greens v Colchester Villa  Whites

Cornard Dynamos Reds v Kirby Athletic Yellows

Rowhedge Juniors Reds (spare)

Under 8's Weller Development

Stanway Rovers Reds v Halstead Town Reds

FC Clacton Reds v Colchester Villa Yellows

Wivenhoe Tempest Reds v Halstead Town Blues

FC Clacton Blues v Coggeshall Town Blues

FC Clacton Whites (spare)


Under 9's Trophy Event 1 Group A

Stanway Villa Reds v Holland FC

Little Oakley Reds v Alresford Colne Rangers

Under 9's Trophy Event 1 Group B

Cornard Dynamos Reds v Stanway Rovers Whites

Brooklands (spare)

Wivenhoe Tempest Yellows (spare)

Under 9's Trophy Event 1 Group C

Coggeshall Town v Halstead Town Reds

Elmden Rovers v Colchester Villa Yellows

Under 9's Trophy Event 1 Group D

Great Bentley v Stanway Rovers Blues

Stanway Rovers Yellows (spare)

Under 9's Trophy Event 1 Group E

Frinton & Walton Blues v Wivenhoe Tempest Reds

Halstead Town Blues v FC Clacton Reds

Under 9's Trophy Event 1 Group F

Little Oakley Blues v Harwich & Parkston

FC Clacton Yellows v Cornard Dynamos Blues

Under 9's Trophy Event 1 Group G

Colchester Villa Reds v Layer Colts

Wivenhoe Tempest Blues v Gas Recreation Youth Reds

Under 9's Trophy Event 1 Group H

Bures United v Stanway Villa Blues

Cornard Dynamos Yellows v Boxted Lodgers

Under 9's Trophy Event 1 Group I

Wivenhoe town v Rowhedge Juniors

Bergholt Heath v Colchester Villa Whites

Under 9's Trophy Event 1 Group J

FC Clacton Whites v Stanway Villa Yellows

Frinton & Walton Reds v Colchester Villa Blues

Under 9's Trophy Event 1 Group K

FC Clacton Blues v Gas Recreation Youth Blues

Stanway Rovers Reds (spare)


Under 10's Trophy Event 1 Group A

Feering Falcons Blues v Wivenhoe Tempest Reds

Stanway Rovers Greens v Cornard Dynamos Blues

Under 10's Trophy Event 1 Group B

Stanway Villa Blues v Lawford FC Blues

Spare Stanway Rovers Whites

Under 10's Trophy Event 1 Group C

Great Bentley Blues v Colchester Villa Whites

Halstead Town Reds v Lawford FC Yellows

Under 10's Trophy Event 1 Group D

Holland FC Reds v Holland FC Blues

Frinton & Walton Blues v Little Oakley Reds

Under 10's Trophy Event 1 Group E

Frinton & Walton Reds v Stanway Rovers Blues

Great Bentley Reds v Elmden Rovers

Under 10's Trophy Event 1 Group F

Stanway Rovers Yellows v Great Bradfords

Wivenhoe Tempest Blues v Halstead Town Yellows

Under 10's Trophy Event 1 Group G

Rowhedge Juniors Blues v Feering Falcons Reds

Eight Ash Green v Stanway Rovers Reds

Under 10's Trophy Event 1 Group H

Reed Hall Sentinels v Halstead Town Blues

Wivenhoe Town v Colchester Villa Blues

Under 10's Trophy Event 1 Group I

Layer Colts v Stanway Villa Whites

Coggeshall Town v Stanway Villa Reds

Under 10's Trophy Event 1 Group J

Little Oakley Blues v Lawford FC Reds

Colchester Villa Yellows v Cornard Dynamos Reds

Under 10's Trophy Event 1 Group K

Oyster Youth v FC Clacton Blues

Spare Wivenhoe Tempest Yellows

Under 10's Trophy Event 1 Group L

Colchester Villa Reds v Rowhedge Juniors Reds

Spare FC Clacton Reds


Under 11's Trophy Event 1 Group A

Reed Hall Sentinels v Wivenhoe Tempest Blues

Feering Falcons Reds v Brooklands Blues

Lawford FC v Layer Colts Reds

Under 11's Trophy Event 1 Group B

Frinton & Walton Reds v Great Bentley Blues

Elmden Rovers v Stanway Villa Reds

Bures United v Harwich & Parkeston Blues

Under 11's Trophy Event 1 Group C

Colchester Villa Blues v FC Clacton Reds

Stanway Rovers Blues v Stanway Rovers Reds

Brooklands Reds v Layer Colts Blues

Under 11's Trophy Event 1 Group D

Stanway Pegasus v FC Clacton Yellows

FC Clacton Blues v Cornard Dynamos Reds

Brightlingsea Regents Reds v Frinton & Walton Yellows

Under 11's Trophy Event 1 Group E

Great Bentley Reds v Rowhedge Juniors

Frinton & Walton Blues v Stanway Villa Yellows

Brightlingsea Regents Blues v Little Oakley Blues

Under 11's Trophy Event 1 Group F

Colchester Athletic v Cornard Dynamos Blues

Wivenhoe Tempest Yellows v Halstead Town

Spare Little Oakley Reds

Under 11's Trophy Event 1 Group G

Stanway Villa Whites v Eight Ash Green Blues

Wivenhoe Tempest Reds v Feering Falcons Blues

Spare Stanway Villa Blues

Under 11's Trophy Event 1 Group H

Wivenhoe Town v Holland FC

Coggeshall Town v Colchester Villa Reds

Spare Harwich & Parkeston Reds


Under 12's A League

Little Oakley Blues v Wivenhoe Tempest Blues

Stanway Rovers Blues v Cornard Dynamos Blues

Coggeshall Town v Colchester Villa Blues

Stanway Villa Blues v Stanway Villa Reds

Feering Falcons Blues v Oyster Youth Blues

Under 12's B League

Stanway Rovers Yellows v Frinton & Walton Blues

FC Clacton Blues v Brightlingsea Regents Blues

Layer Colts v Rowhedge Juniors Blues

FC Clacton Reds v Holland FC Blues

Spare Holland FC Reds

Under 12's C League

Cornard Dynamos Reds v Colchester Villa Yellows

Wivenhoe Town v Halstead Town Reds

Reed Hall Sentinels v Frinton & Walton Reds

Long Melford Colts v Wivenhoe Tempest Reds

Halstead Town Blues v Lawford FC

Under 12's D League

Great Bentley v Boxted Lodgers

Rowhedge Juniors Reds v Little Oakley Reds

Colchester Villa Reds v Stanway Rovers Reds

Harwich & Parkeston v Feering Falcons Reds (re-scheduled fixture)


Under 13’s Essex County Cup Preliminary Round

Blackmore Youth  v FC Clacton  Blue

Feering Falcons  Blues v Epping Youth  Eagles

Elsenham Youth  Black v Wivenhoe Town

Little Oakley Youth  Blue v Risden Wood   Colts

Rowhedge Juniors  Blues v Frontiers Youth  Pumas

Colchester Villa Blues v Buckhurst Hill   Royals

Stanway Villa Blue v Chigwell   Eagles

Great Danes  Lions v Layer Colts

Bergholt Heath Youth  v Ongar Juniors   White

Witham Town Youth Whites v Braintree Youth

Halstead Town Youth Blue  v Heybridge Swifts Youth Eagles

Great Notley  Pumas v Stanway Rovers Yellows

Under 13’s Suffolk County Cup

Long Melford v Waveney Tigers

Cornard Dynamos Blues v Holbrook Hornets

Under 13’s A League

Stanway Villa Reds v Great Bentley Blues  [Revised Fixture]

Elmden Rovers Blues v Harwich & Parkeston [Revised Fixture]

Under 13’s B League

Eight Ash Green v Stanway Rovers Reds

Tiptree Jobserve v Frinton & Walton

Under 13’s C League

Colchester Villa Reds v Great Bentley Reds [Revised Fixture]

FC Clacton Yellows v Earls Colne

Halstead Town Reds v Brooklands

Wivenhoe Tempest (Spare)


Under 14's A League

Boxted Lodgers v Stanway Villa Blues

Eight Ash Green Blues v Great Bradfords

Halstead Town Blues v Wivenhoe Tempest Blues

FC Clacton Blues v Colchester Villa Reds

Lawford FC Blues v Colchester Villa Blues

Spare Frinton & Walton

Under 14's B League

Stanway Rovers v Feering Falcons

Little Oakley v Stanway Villa Reds

Halstead Town Reds v Halstead Town Yellows

FC Clacton Reds v Holland FC

Coggeshall Town Blues v Wivenhoe Town

Under 14's C League

Cornard Dynamos Reds v Stanway Villa Whites

St Edmunds v Wivenhoe Tempest Reds

Parkeston Welfare v Rowhedge Juniors

Lawford FC Reds v Reed Hall Sentinels


Under 15's Suffolk County Cup

Cornard Dynamos Blues v Stowmarket Town

Under 15's A League

Elmden Rovers v Holland FC

Wivenhoe Tempest v Tiptree Jobserve Blues

Cornard Dynamos Yellows v Stanway Villa Blues

Wivenhoe Town v Coggeshall Town

Kirby Athletic v Harwich & Parkeston Blues

Frinton & Walton (Spare)

Under 15's B League

Stanway Villa Whites v Stanway Villa Reds

Colchester Villa v Alresford Colne Rangers

Stanway Rovers v Cornard Dynamos Reds

Bergholt Heath v Lawford FC

Halstead Town v Reed Hall Sentinels

Tiptree Jobserve Reds v FC Clacton

Spare Brooklands


Under 16s Essex County Cup Preliminary Round

Blackmore Youth  v  Feering Falcons

Elmden Rovers v Maldon & Tiptree Youth  Panthers

Under 16’s A League

Stanway Villa Blues v Tiptree Jobserve

Wivenhoe Tempest  v Stanway Villa Reds [Revised Fixture]

Stanway Villa Yellows v Braintree Youth

Cornard Dynamos Blues v Frinton & Walton

Under 16’s B League

Eight Ash Green v Coggeshall Town

Cornard Dynamos Reds v FC Clacton

Colchester Athletic Reds v Halstead Town Reds

Rowhedge Juniors v Great Bentley

Halstead Town Blues v Holland FC  [Revised Fixture]

Little Oakley v Harwich & Parkeston


Under 18’s A League

Stanway Rovers v Great Bentley Reds

Wivenhoe Tempest Yellows v Frinton & Walton

Halstead Town Reds v Wivenhoe Town

Feering Falcons v Layer Colts

Colchester Villa v Stanway Villa

Wivenhoe Tempest Reds v Lawford FC [Revised Fixture]