Results for Sunday 23rd September 2018

U12s Suffolk County Cup

Cornard Dynamos Yellows P v Cornard Dynamos Blues P

U12s Essex County Cup

Stanway Rovers Reds 1 v Chigwell Youth Panthers 7

FC Clacton Blues 1 v Springfield Youth Blues 8

Colchester Villa Reds 0 v Sumners Youth Hornets 6

Buckhurst Hill Youth Blues P v Halstead Town Blues P

Holland FC Blues P v Colebrook Royals Youth Reds P

Little Oakley Blues P v Stanway Rovers Yellows P

Stanway Rovers Blues 19 v Little Oakley Girls 0

Little Oakley Reds P v Elmden Rovers Blues P

Dunmow United Wolves 0 v FC Clacton Reds 2

Springfiled Youth Reds 2 v Colchester Villa Blues 1

Layer Colts 11 v Silver End 1

Rowhedge Juniors Reds 0 v Stanway Villa Reds 9

Writtle Minors Whites 9 v Rowhedge Juniors Blues 2

Saffron Walden Community Youth Black 2 v Stanway Villa Blues 1

Under 12's A League

Harwich & Parkeston Youth P v Wivenhoe Tempest Blues P (re-scheduled

fixture)

Spare Great Bentley Blues

Under 12's B League

Frinton & Walton Blues 4 v Eight Ash Green Reds 1

Bergholt Heath 1 v Stanway Villa Whites 3 (re-scheduled fixture)

Long Melford P v Brooklands Blues P (re-scheduled fixture)

Under 12's C League

Feering Falcons Blues 3 v Reed Hall Sentinals 4 (re-scheduled fixture)

Halstead Town Reds 4 v Tiptree Jobserve 1

Under 12's D League

Wivenhoe Tempest Reds 4 v Feering Falcons Reds 2

FC Clacton Yellows 1 v Great Bentley Reds 4

Cornard Dynamos Blues P v Brooklands Reds P

Wivenhoe Town 3 v Oyster Youth 2 (re-scheduled fixture)


Under 13s Essex County Cup Preliminary Round

Colchester Villa Reds 8 Holland FC 1

FC Clacton Reds 6 Coggeshall Town Reds 0

Harlow Town Youth 2 Stanway Rovers 1

Writtle Minors Whites 0 Lawford Juniors Blues 10

Broomfield Youth 1 Colchester Villa Blues 8

Hutton Youth White 3 Stanway Villa White 0

Langley Colts Trojans 2 Wivenhoe Town 0 A.E.T.

Stanway Villa Blues 1 Stanway Villa Reds 1 (2 – 1 AET)

Little Oakley 1 Great Notley 7

Heybridge Swifts Leopards P Rowhedge Juniors P

Under 13s A League

Wivenhoe Tempest Blues 0 Frinton & Walton 1

Halstead Town Blues 1 FC Clacton Blues 10

Feering Falcons 1 Eight Ash Green Blues 10

Boxted Lodgers Spare

Under 13s B League

Great Bradfords 11 Eight Ash Green Reds 3

Wivenhoe Tempest Reds 2 Coggeshall Town Blues 7

Under 13s C League

Parkeston Welfare 2 St Edmunds 14

Cornard Dynamos Reds P Halstead Town Yellows P

Lawford Juniors Reds 1 Reed Hall Sentinels 5

Wivenhoe Tempest Yellows 1 Halstead Town Reds 4

Under 14s Suffolk County Cup round 1

Cornard Dynamos blues  P AFC Sudbury EJA P


Under 14s A League

Harwich & Parkeston blues  P Eight Ash Green blues P  

Tiptree Jobserve blues   5 Stanway Villa reds 0

Silver End   1 Stanway Villa blues  2

Wivenhoe Town   1 Holland FC 11

Under 14s B League

Frinton & Walton reds   P Brightlingsea Regents  P

Elmden Rovers blues   5 Lawford Juniors 0

Stanway Rovers reds   P Frinton & Walton blues  P

Halstead Town blues   2 Cornard Dynamos yellows  2

Reed Hall Sentinels   3 Harwich & Parkeston reds  1

Under 14s C League

Wivenhoe Tempest blues   6 Bergholt Heath 1

Alresford Colne Rangers   4 Stanway Villa whites 0

Cornard Dynamos reds   P Tiptree Jobserve reds  P

FC Clacton   9 Colchester Villa blues  3

Oyster Youth   2 Brooklands 8


Under 15s A League

Stanway Rovers   3 Little Oakley 1

Elmden Rovers blues   P Holland FC P

Coggeshall Town   P Braintree Town  P

Stanway Villa reds   1 Tiptree Jobserve 3

Colchester Villa blues   1 Cornard Dynamos blues  3

Stanway Villa blues   2 Elmden Rovers reds  4

Under 15s B League

Wivenhoe Tempest   8 Colchester Athletic reds  1

Gt.Bentley   11 FC Clacton  2

Eight Ash Green   P Frinton & Walton  P

Harwich & Parkeston   P Colchester Athletic blues  P

Stanway Villa yellows   4 Halstead Town reds 1

Feering Falcons   10 Halstead Town blues   0


Under 16s A League

Elmden Rovers P Halstead Town P

Cornard Dynamos Blues P Coggeshall Town P

Wivenhoe Tempest Yellows 1 Layer Colts Blues 2

Boxted Lodgers P Little Oakley P

Under 16s B League

St Edmunds 7 Wivenhoe Town 8

Lawford Juniors 2 Frinton & Waltons Blues 3

Long Melford 4 Wivenhoe Tempest Whites 4

Frinton & Walton Reds 4 Great Bentley 0

Stanway Villa Whites Spare


Under 18s A League

Stanway Rovers blues   1 Braintree Town 6

Silver End   1 Reed Hall Sentinels   3

Gt.Bentley   2 Colchester Athletic blues   3

Under 18s B League

Wivenhoe Tempest reds   2 Feering Falcons 8

Holland FC   P FC Clacton  P

Halstead Town   1 Stanway Rovers reds   5

Colchester Villa   1 Wivenhoe Tempest blues  2